Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

Obsada: Ewa Kubiak (Florence Michalon), Monika Szomko (Raymonde Pouce), Michał Piotrowski (Griszka), Krzysztof Wrona (Dragomir).

Reżyseria: Ewa Kubiak.

Scenografia: Małgorzata Suwalska.

Kostiumy: Katarzyna Pawłowska.

„Zima pod stołem” – sztuka jednego z najwybitniejszych twórców ubiegłego wieku – Rolanda Topora – paryskiego pisarza, dramaturga, rysownika, aktora, scenografa, scenarzysty, o polskim pochodzeniu, w której mistrz surrealizmu i okrucieństwa zaskakuje z pozoru prostą komedią miłosną w hollywoodzkim stylu.

W „Zimie pod stołem” kanwa wydarzeń mogłaby uchodzić za normalną i naturalną, gdyby nie drobiazg, który lokuje całość w świecie absurdu. Oto bowiem Florence (Ewa Kubiak), biedna francuska tłumaczka, wynajmuje część kawalerki emigrantowi z Europy wschodniej, Dragomirowi (Krzysztof Wrona). Dragomir nie zajmuje jednak osobnego pokoju a nieużywaną przez kobietę przestrzeń pod stołem. Urządza się tam całkiem nieźle, prowadzi nawet własny warsztat szewski i dyskretnie podziwia spod stołu jej wspaniałe nogi. Dzielący ich blat z biegiem czasu zaczyna łączyć. Codzienne rozmowy przeradzają się w grę, kipiącą coraz mniej dającym się ukryć pożądaniem. Aż nagle, pech czy przeznaczenie? Do Dragomira sprowadza się kuzyn Griszka (Michał Piotrowski) – niespełniony muzyk, szukający w Paryżu sławy. Teraz już dwóch facetów „łakomie zerka” na nogi Florence. Ta sytuacja przerasta wytrzymałość racjonalnego umysłu jej przyjaciółki Raymonde (Monika Szomko), która knuje intrygę by ich rozdzielić.

Topor tworzy dla swoich bohaterów gorset ze schematów zachowań i kontrastuje go z marzeniami niemożliwymi do spełnienia. Ilustruje życie idealnym połączeniem pragnienia miłości i otrzymywanej samotności. Satyryczny obrazek służy mu do komentowania ludzkich charakterów oraz utartych przyzwyczajeń, a spora dawka nonsensu nadaje sztuce lekkości.

Projekt powstał przy współpracy Klubu Old Timers Garage i katowickiej Fundacji Młodzi Twórcy im. Prof. Piotra Dobrowolskiego oraz dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Miasta Katowice.

Wydarzenie objęte zostało patronatem medialnym TVP Katowice.

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury