Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

W dniu 3 lutego 2012 roku w katowickiej Galerii ALTUS odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej “Plastic Beauty” jako pierwszej w realizowanym projekcie „Młoda Plastyka Śląska” organizowanym przez Fundację Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego. Autorką wystawionych obrazów jest Aleksandra Ignasiak, studentka ASP w Katowicach, z pracowni malarskiej prof. Jacka Rykały. Wernisaż zaszczyciło swoją obecnością wiele osób: przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Katowice, świata artystycznego, biznesmenów, zainteresowanej kulturą młodzieży i odwiedzający galerię ludzie, których przywitały Prezes Fundacji Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego i autorka prac. Wielkogabarytowe, zbuntowane obrazy zwróciły uwagę odwiedzających oraz mediów i koneserów sztuki. W prasie oraz na portalach internetowych i innych ukazało się wiele pochlebnych opinii na temat twórczości p. Ignasiak i wernisażu w ogóle. Kontrowersyjne ujęcie tematu współczesnego „plastikowego” piękna zostało przełamane myślą autorki na temat dążeń do ideału, niewinności, czystości i niedoścignionych, niespełnionych marzeń, które były zaznaczone w obrazach przedstawiających jednorożce oraz kolażu rodzinnych zdjęć i wspomnień z dzieciństwa samej autorki. Sukcesem wystawy jest nie tylko liczba osób zgromadzonych na wernisażu, ale też przybliżenie twórczości większemu gronu osób odwiedzających galerię ALTUS. Ponadto okazało się, że niektóre obrazy z kolekcji „Plastic Beauty” wezmą udział w ogólnopolskim konkursie malarskim. Na skuces Fundacji i autorki obrazów znaczący wpływ miała współpraca przy realizacji wystawy z Centrum Handlowym ALTUS, Węglokoksem oraz Revital-Serwis Spólka z o. o., za co Fundacja składa serdeczne podziękowania.PARTNERZY

Patroni medialni


WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury