Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

naczelnikBez talentu, pewnego magicznego twórczego pierwiastka stworzenie unikatowego dzieła byłoby niezwykle trudne, ale z doświadczenia wiemy też, że sam talent to czasem za mało, by zostać zauważonym. Co więc decyduje o sukcesie? Jakie cechy pomagają młodym ludziom wyróżnić się ze swoimi pomysłami? Pytamy panią Edytę Sytniewską, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice

Powoli opadają popremierowe emocje. Debiut na deskach Teatru Śląskiego sztuki młodego autora Mateusza Branickiego okazał się kolejnym sukcesem Fundacji Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego. To właśnie dzięki ogólnopolskiemu konkursowi "Śląski Shakespeare" utalentowani twórcy otrzymują szansę na realizację literackich projektów. Ale dobry pomysł i talent to jednak wciąż za mało, żeby się wyróżnić. Co więc potrzeba, żeby projekt młodego twórcy został doceniony? Na to pytanie odpowiada pani Edyta Syteniewska, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice.

 

 

 

Realizacja scenariusza „Good morning, lemings!” na deskach Teatru Śląskiego nie byłaby możliwa bez wsparcia instytucji kultury. Młodzi ludzie mają potencjał?

Dostrzegamy duży potencjał zarówno w tym projekcie katowickiej Fundacji Młodzi Twórcy, jak i w młodych ludziach, którzy pokazali, że mają niebanalne pomysły na realizację swojego twórczego potencjału i ożywianie nim tak wymagającego sektora, jakim jest kultura w Polsce, a w szczególności tu na Śląsku. Dlatego bardzo staramy się pomagać młodym ludziom, utrzymujemy stałą współpracę z instytucjami kultury i szkołami artystycznymi oraz organizacjami pozarządowymi. Wniosków o wsparcie działań kulturalnych wpływa bardzo dużo.

Kto ma szanse zostać zauważonym?

Młodzi ludzie mają bardzo ciekawe pomysły, są kreatywni i pełni pasji. Czasem brakuje im determinacji lub doświadczenia, ale ten potencjał buduje się poprzez działanie i współpracę ze środowiskiem.

Załóżmy, że jestem młodym twórcą i mam swój pierwszy projekt artystyczny. Jak przedstawiać efekty swojej pracy, by w końcu zaistnieć w świecie kultury?

Przykład wystawienia sztuki “Good morning, lemings!” Mateusza Branickiego w Teatrze Śląskim, które jest ogromnym przedsięwzięciem angażującym cały sztab ludzi, pokazuje, że dobrze sprawdza się działanie w strukturach. Podmioty instytucjonalne i organizacje pozarządowe działają już pod pewną marką, dysponują zespołem pozwalającym zrealizować i wdrożyć swój pomysł. Poza tym przez stałą współprace z nami, są najbardziej zorientowane w kwestiach wypełniania wniosków, ubiegania się o granty. Dzisiaj rynek bardzo szybko weryfikuje projekty. Rynek nie tylko w sensie ekonomicznym, ale również w sensie akceptacji pewnych pomysłów artystycznych i realizacji. Jest to trudny czas, ale dla młodych, którzy chcą aktywnie realizować swoje pomysły szanse są spore.

Podsumowując: Kim jest młody twórca i dlaczego powinniśmy go wspierać na początku jego drogi artystycznej?

W moim odczuciu młody twórca jawi się przede wszystkim jako inteligentny i aktywny człowiek, który ma jasno sprecyzowany cel i wytyczoną ścieżkę realizacji artystycznej. Wsparcie aktywnych, utalentowanych jednostek przynosi ożywienie w sektorze kultury i wzbogaca nasze życie. Tacy ludzie tworzą nową ofertę kulturalną, a ich projekty często są atrakcyjne co z kolei może zwiększać zainteresowanie potencjalnych odbiorców uczestnictwem w życiu kulturalnym. Gdzie szukać nowych wyzwań i pomysłów jeżeli nie w głowach i sercach młodych ludzi? Na początku drogi artystycznej bardzo trudno się przebić w gąszczu projektów, dlatego potrzeba wsparcia osób, które ten start mogą ułatwić. Osoby, które dostrzegą talent i pomagają mu się rozwinąć. Najważniejszy jest pierwszy krok, symboliczny debiut, potem już młody twórca nabiera wiatru w żagle i płynie samodzielnie.

 

Dziękuję za wywiad

Rozmawiała Ewa Stępniewicz

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury