Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

Nikogo nie trzeba przekonywać jak duże znaczenie dla piszącej młodzieży ma konkurs „Śląski Shakespeare”. Na konkurs są nadsyłane prace z całej Polski, prace które są wyrazem odbioru otaczającej nas rzeczywistości. Pisze młodzież wrażliwa i uzdolniona. Piszą ci, którzy mają coś do powiedzenia, ci którzy chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na współczesne problemy, chcą wykrzyczeć swój ból istnienia. Liczne scenariusze są ocenione przez jurorów bardzo wysoko i wielka szkoda, że Fundacja nie może ich wszystkich wystawić, tak jak to było w przypadku laureata pierwszej nagrody w II edycji konkursu Mateusza Branickiego, którego scenariusz „Good morning, lemings!” został zrealizowany w postaci spektaklu, cieszącego się ogromnym powodzeniem.

 

 

Fundacja Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego informuje wszystkich zainteresowanych ogólnopolskim konkursem literackim „Śląski Shakespeare”, że trwają intensywne przygotowania do trzeciej edycji Gali pokonkursowej, która dzięki zaproszeniu Pana Profesora dra hab. Jana Malickiego Dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach, odbędzie się 25 kwietnia 2014 roku w tejże Bibliotece Śląskiej, w reprezentacyjnej sali „Parnassos’.

Do Fundacji nadesłano 54 utwory z całego kraju. Do składu jury Fundacja pozyskała takich profesjonalistów jak: Feliks Netz, przewodniczący jury – poeta, prozaik, publicysta, tłumacz, Magdalena Piekorz - reżyser filmowy i teatralny, Katarzyna Młynarczyk - poetka, Prezes Związku Literatów Polskich Oddział Śląsk, Maciej Szczawiński – poeta, publicysta , dziennikarz, Michał Rolnicki – znany i lubiany aktor, polecony przez Dyrekcję Teatru Śląskiego.

Na Galę zostaną zaproszeni wybitni goście ze świata kultury, nauki, przedstawiciele władz, biznesmeni oraz uczestnicy Konkursu i ich przyjaciele. Konkurs „Śląski Shakespeare” zyskał dużą popularność w kraju i w regionie, został wpisany jako cykliczne wydarzenie kulturalne w kraju.

Galę poprowadzi Pani prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz. Program Gali przewiduje: ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród pieniężnych , rzeczowych i dyplomów, prezentację laureatów, wybranych i nagrodzonych wierszy, inscenizację fragmentów nagrodzonego scenariusza w wykonaniu młodych aktorów. Galę uświetni „ Kwartet Śląski” znany z koncertów w kraju i za granicą, wielokrotnie nagradzany za wykonania utworów muzyki klasycznej i współczesnej. Jednym z wielu wyróżnień w dorobku muzyków jest nagroda Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu. W wykonaniu „Kwartetu Śląskiego” goście usłyszą 8 Koncert Smyczkowy Op.110 Dymitra Szostakowicza i 2 Koncert smyczkowy Op. 56 Karola Szymanowskiego. Galę zakończy uroczysty bankiet.

W holu Biblioteki Śląskiej zostanie zaprezentowana wystawa prac malarskich Pani Hanny Sitarz-Pietrzak. Uroczystą Galę dokumentować będą zaproszeni dziennikarze prasy, radia i telewizji. Na żywo będzie też transmitowana w internecie.

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury