Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

glowne1

W kawiarni Hotelu Monopol w Katowicach odbyło się posiedzenie jury ogólnopolskiego konkursu literackiego „Śląski Shakespeare” . Popularność konkursu nie słabnie , w tym roku uczestnicy konkursu wywodzili się z 22 miast, najwięcej prac tym razem wpłynęło z Warszawy, na drugim miejscu uplasowały się Katowice. Po bardzo żywej i długiej dyskusji , w której spierali się i argumentowali swoje kandydatury do nagród Magdalena Piekorz (reżyser), Michał Rolnicki (aktor, znany m.in. z serialu "Hotel 52", "M jak miłość" czy "Mamuśki", ), Katarzyna Młynarczyk (poetka) i Maciej Szczawiński (poeta, reżyser, publicysta) , wybrano najlepsze scenariusze i poezje pretendujące do nagród. Wyniki tych ustaleń zostaną ogłoszone już 25 kwietnia br. godz. 17.00 na uroczystej Gali III edycji konkursu „Śląski Shakespeare”, która odbędzie się w Bibliotece Śląskiej. Fundacja Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego serdecznie zaprasza wszystkie zainteresowane osoby. Podobnie jak w ubiegłym roku, wstęp wolny.

Warto dodać, że długa dyskusja i spory nad wyborem najlepszych prac świadczą o tym, iż poziom nadsyłanych prac jest bardzo wysoki i niełatwo jest spośród nich wybrać tą pierwszą, tym bardziej ,że Fundacja nie ogranicza tematyki, konwencji, gatunku itp. Jury zastosowało bardzo surowe kryteria literackie i warsztatowe. Niestety ilość nagród i wyróżnień jest ograniczona . Pozostają prace bardzo ciekawe, ale niestety nie wyróżnione.  4321

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury