Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

XI Węgiel Student Film Festiwal dobiegł końca! Za nami rozdanie nagród, przegląd filmowy i uroczyste gale. Czas podsumować dorobek festiwalu. 

 

Węgiel Film Festiwal jest rokrocznie organizowany przez studentów II roku produkcji filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W bierzącym roku na ich prośbę i zaproszenie Fundacja została organizatorem tego przedsięwzięcia. W tym roku w jury zasiedli – Przemysław Chruścielewski (przewodniczący), Kuba Czekaj, Łukasz Konopka oraz Piotr Kędzierski. Prym wśród nagrodzonych zdecydowanie wiedli studenci i absolwenci katowickiego WRiTv. Grand Prix trafiło do fabularnej „Magmy” Pawła Maślony. Za najlepszą reżyserię nagrodzono Piotra Domalewskiego – autora fabularnej etiudy „Obcy”, a nagrodę za najlepsze zdjęcia odebrał Paweł Chorzępa autor zdjęć do dokumentu Moniki Pawluczuk. Jury przyznało także dwa wyróżnienia dla filmu Kaliny Alabrudzińskiej „Nieumiałek” oraz za zdjęcia do filmu Obcy dla Igora Połaniewicza. Poczas zakończenia festiwalu dodatkowe nagrody otrzymały także filmy – „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego (Nagroda Publiczności), „Obcy” Piotra Domalewskiego (nagroda organizatorów festiwalu), „Dzień dobry” Mileny Dutkowskiej (Specjalna nagroda Norberta Rudzika) oraz „Częstotliwość drgań” Arkadiusza Biedrzyckiego (nagroda firmy 24media za zdjęcia Patryka Jordanowicza). W konkursie zaprezentowano 34 filmy zrealizowane przez studentów polskich i zagranicznych szkół filmowych. Festiwal odbył się w dniach 24 i 25 kwietnia w katowickim kinie „Kosmos”.

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury