Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

7584301.3

Z okazji obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego przypominamy, że laureatka I edycji "Śląskiego Shakespeare'a" Maja Baczyńska wyreżyserowała i nakręciła niezwykły film dokumentalny stanowiący ukłon wobec heroicznych wydarzeń, które na stałe zapisały się na karcie pamięci polskiej kultury i historii. "Miła, padnij", jak mówi sama twórczyni: "zrobili ludzie młodzi, urzeczeni opowieścią o młodej dziewczynie, łączniczce Powstania Warszawskiego, która – w wyniku wielu bardzo trudnych życiowych doświadczeń – przeobraża się w silną, dojrzałą kobietę, swojego czasu Warszawiankę Roku 1977, a następnie odchodzi w pewnym cieniu jako bardzo schorowana starsza pani. Tymczasem to właśnie takie osoby jak ona nie powinny odchodzić w zapomnieniu, zasługują na to, by młodzi mogli czerpać z ich wiedzy i doświadczeń". 

Z Mają Baczyńską spotkaliśmy się podczas finałowej gali pierwszej i drugiej edycji konkursu, gdzie Autorka odbierała nagrodę i wyróżnienie za nadesłane utwory, m.in. za wiersz pt. "Anioły". 

 Obejrz zwiastun

 

 

 

 

I edycja joanna laski marta jurkowska maja baczynska

 

SW302164 320x240

 

Maja Baczyńska (czwarta od prawej) w gronie finalistów I edycji "Śląskiego Shakespeare'a"

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury