Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

Już po raz czwarty rusza nabór prac na Ogólnopolski konkursu literacki "Śląski Shakespeare" organizowany przez naszą Fundację. Idea tego konkursu zrodziła się w 2011 r. podczas rozmów z pisarzami i poetami poszukującymi okazji, która sprzyjałaby możliwości zaprezentowania swoich dzieł przed szeroką publiką i zaistnienia na rynku wydawniczym. Nasz konkurs ma na celu wsparcie i promocję młodych, utalentowanych literatów, a także kultywowanie sztuki słowa pisanego.

Wydarzenie co roku przyciąga piszących z całej Polski, dla wielu to pierwsza okazja zaprezentowania swojej twórczości przed szeroką publiką. W zeszłym roku w jury zasiedli: reżyserka Magdalena Piekorz; pisarz i poeta Feliks Netz; poetka Katarzyna Młynarczyk; poeta i publicysta Maciej Szczawiński oraz znany aktor Michał Rolnicki. Na uczestników czekają nagrody oraz wyróżnienia. Najlepsze dzieła zostaną opublikowane, a zwycięski scenariusz zrealizowany w formie filmowej lub teatralnej. Aby wziąć udział należy zapoznać się z regulaminem i nadesłać utwór z danymi kontaktowymi na adres Fundacji (ul. Szczygłów 8, 40-533 Katowice) do 20 lutego 2015r. do godz. 23.59 (decyduje data stempla pocztowego). Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dokonanie opłaty w wysokości 30 PLN (jeden utwór) na rzecz obsługi konkursu. Każdy uczestnik może nadesłać nieograniczoną ilość prac. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali Finałowej w dniu 17 kwietnia 2015r. o godz. 17:00 w Bibliotece Śląskiej. W Konkursie mogą wziąć udział autorzy tekstów z całej Polski tworzący w kategoriach:

Poezja: wiersze, poematy (itp.)
Dramat: scenariusz teatralny i filmowy     

 

Nagrody, w dwóch kategoriach, przyznawane są w wysokości:
- za zajęcie I miejsca 2000PLN
- za zajęcie II miejsca 1000PLN
- za zajecie III miejsca 500PLN


Oprócz tego do wygrania jest mnóstwo nagród rzeczowych (interesujące woluminy, publikacje twórczości i wiele innych)
Szczegóły na temat konkursu znajdują się w regulaminie.

 

Najczęściej zadawane pytania i błędy dotyczące konkursu:
- „Ile mogę nadesłać prac?”
Każdy uczestnik może nadesłać nieograniczoną ilość prac, ale za każdą odrębną prace musi zostać uiszczona opłata konkursowa w wysokości 30PLN
- podpisywanie się na pracach
Nie wolno się na pracach podpisywać, należy to uczynić na formularzu zgłoszeniowym załączonym do prac.
- „Jaki jest maksymalny wiek autora nadsyłanych prac?”
Zgodnie z regulaminem jedynym warunkiem dotyczącym wieku jaki stawiamy jest ukończony 16 rok życia. Nie ma górnego ograniczenia.


W pozostałych kwestiach prosimy kontaktować się na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury