Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że pozostał jeszcze niecały miesiąc, by zgłosić swoje utwory do naszego konkursu. Ostateczny termin nadsyłania prac konkursowych upływa 20 lutego br.

 

Zainteresowanych udziałem literatów, do których ten komunikat dotarł po raz pierwszy, informujemy, że już czwarty raz Fundacja Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego organizuje Ogólnopolski Konkurs Literacki „Śląski Shakespeare”. Poprzednie edycje Konkursu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nadesłano wiele ciekawych, wartościowych utworów poetyckich i scenariuszy.

Obecna IV edycja „Śląskiego Shakespeare” została ogłoszona 29 października 2014 roku, termin nadsyłania prac upływa 20 lutego 2015 roku.

Uroczysta Gala Finałowa Konkursu odbędzie się w dniu 17 kwietnia 2015 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (Plac Rady Europy 1), o godz. 17:00. Na Gali zostaną ogłoszone wyniki Konkursu, wręczone nagrody pieniężne (2000zł, 1000zł, 500zł), rzeczowe oraz wyróżnienia. Będą recytowane fragmenty nagrodzonych utworów. Galę zakończy uroczysty koncert oraz poczęstunek.

Konkurs „Śląski Shakespeare” stał się już dorocznym, cyklicznym wydarzeniem kulturalnym Katowic. Celem Fundacji Młodzi Twórcy jest wyszukiwać młode talenty, wspierać i promować ich osiągnięcia. Konkurs „Śląski Shakespeare” ma wielkie znacznie dla piszącej, uzdolnionej młodzieży w całym kraju. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Katowice, Urzędu Marszałkowskiego i sponsorów, którzy zdają sobie sprawę jak wielkie znaczenie ma rozwój kultury dla społeczeństwa, a także pomocy mediów w promowaniu tej idei, konkurs „Śląski Shakespeare” zyskał na popularności. Spełnia wiele funkcji społecznych jak:
- umożliwia ambitnej, uzdolnionej, pracowitej młodzieży ujawnić publicznie swoje pasje, swoje prace i osiągnięcia,
- wpływa na rozwój intelektualny samych twórców, a także odbiorców prezentowanej literatury,
- prezentuje najlepsze prace poprzez publikacje, a także realizuje w postaci spektakli teatralnych - co jest wielkim bonusem dla autorów, a dla odbiorców możliwością poznania współczesnej literatury,
- ma wpływ na doskonalenie i kultywowanie języka polskiego,
- ma wpływ na rozwój kultury zarówno krajowej jak światowej,
- nagrody i możliwości konkursu inspirują pozostałą część młodzieży do rywalizacji z rówieśnikami,

Prosimy o dotrzymanie terminu nadsyłania wierszy i scenariuszy do 20 lutego 2015 roku, zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia.
Więcej informacji: tel.:502 976 584, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury