Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

IV Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Śląski Shakespeare została objęta honorowym patronatem przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego! W imieniu uczestników konkursu, jak i w naszym serdecznie dziękujemy za to niemałe wyróżnienie. Patronat honorowy dla młodych literatów ma ogromne znaczenie, podnosi on rangę konkursu, a także nobilitacje laureatów. Jest to dla naszej Fundacji wielki zaszczyt. Ponadto

zakończone zostały już pracę komisji rejestracyjnej naszego Konkursu. Podobnie jak w trzech poprzednich edycjach wiersze, poematy i scenariusze wpłynęły do nas z całej Polski. To bardzo budujące, gdy na własne oczy możemy się przekonać jak wielu młodych i utalentowanych ludzi nie zapomina o ojczystym języku i próbuje go pielęgnować poprzez artystyczny wyraz swoich myśli i poglądów. W tej edycji wyraźnie zaznaczył się wzrost udziału w Konkursie autorów z terenów województwa Śląskiego, co nas bardzo cieszy i pokazuje, że Śląski Shakespeare posiada już na Śłąsku niemałą renomą. Aż 45% prac pochodziło właśnie z naszego województwa, a same Katowice zamknęły się liczbą 7%. Podobny procent udziału w naszym Konkursie wykazał Kraków (również 7%), a najwięcej prac nadesłano z Warszawy - 14%. Ogólnie prace nadesłano z 35 miejscowości, w tym jedną z zagranicy. Zdarzyło się, że kilka prac nadesłali uczestnicy poprzednich edycji, najczęściej Ci, którzy byli w poprzednich edycjach nagradzani lub wyróżnieni. Cztery lata ciężkiej pracy i promocji konkursu sprawiły, iż coraz więcej młodych literatów słyszało o Śląskim Shakespearze i jest zainteresowanych udziałem w nim. Fundacja promuje konkurs i jego laureatów poprzez organizację spektakli wg nagradzanych scenariuszy, publikacje wierszy, organizowanie uroczystych Gali Finałowych z wręczaniem nagród pieniężnych. W promowaniu naszego Konkursu wspierają Fundację władze Miasta Katowice i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Niemierzalną pomoc w promocji dostarczyły nam TVP Katowice, Polskie Radio Katowice oraz Dziennik Zachodni. W tym roku Fundacji do Jury Konkursu udało się pozyskać najznamienitszych profesjonalistów, erudytów, znawców kultury, literatury, teatru i filmu. W skład Jury wchodzą:
Pani Ewa Niewiadomska, kierownik Redakcji Kultury Polskiego Radia Katowice
Pani Katarzyna Młynarczyk, poetka, Prezes Związku Literatów Poskich oddział Śląsk
Pan Maciej Szczawiński - przewodniczący Jury, pubicysta kulturalny, krytyk literacki, poeta
Pan Michał Rolnicki, znany aktor teatralny i filmowy
Autorzy nadesłanych prac, środowisko literackie, a także wszyscy zainteresowani z niecierpliwością wypatrywać będą ogłoszenia werdyktu Jury, który zostanie obwieszczony na uroczystej Gai Finałowej w dniu 17 kwietnia 2015r., o godz. 17:00 w Bibliotece Śląskiej. Podczas tej uroczystości zostaną wręczone nagrody pieniężne oraz rzeczowe, poznamy laureatów oraz osoby wyróżnione. Galę poprowadzi Pani prof. Krystyna Doktorowicz, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Pan Maciej Szczawiński, przewodniczący Jury, redakotor Polskiego Radia Katowice. Galę uświetnią swoim występem Józef Skrzek - ikona polskiego bluesa i rocka, który wysąpi wraz z córką - Elą Skrzek. Galę jak zawsze zakończy uroczysty bankiet, wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury