Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Śląski Shakespeare wkracza w decydującą fazę. Jurorzy pochylają się już nad dziełami umysłów i wrażliwości młodych literatów. 

Biorąc pod uwagę fakt, że w skład Jury wchodzą znamienici erudyci i znawcy przedmiotu: Pani Ewa Niewiadomska (kierownik Redakcji Kultury Polskiego Radia Katowice), Pani Katarzyna Młynarczyk (Prezes Związku Literatów Polskich oddział Śląsk), Pan Maciej Szczawiński (Redaktor Polskiego Radia Katowice), Pan Michał Rolnicki (znany aktor teatralny i filmowy); możemy mieć pewność, że ocena będzie surowa, ale trafna. Wielkimi krokami zbliża się więc rozstrzygnięcie, na które czekają wszyscy zainteresowani – twórcy prac, środowisko literackie, jak również i my – rodzina Fundacji Młodzi Twórcy. Wraz z ogłoszeniem wyników, już za miesiąc, czeka nas uroczysta Gala Finałowa Konkursu. Wydarzenie to będzie miało miejsce 17 kwietnia 2015r. o godz. 17:00, tradycyjnie już, w auli Parnassous Biblioteki Śląskiej (pl. Rady Europy 1), na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy!
Galę poprowadzą: Pani prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz oraz Pan Maciej Szczawiński, znany redaktor audycji kulturalnych Polskiego Radia Katowice. Dla uświetnienia Gali Fundacji udało się pozyskać ikonę polskiego rocka i bluesa Pana Józefa Skrzeka, który wraz z córką – Ellą Skrzek zaprezentują utwory własnej kompozycji, a wśród nich specjalnie skomponowane na Galę Śląskiego Shakespeare’a. Gala zostanie zakończona zaproszeniem do dyskusji i poczęstunkiem. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!!!

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury