Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

W dniu 23 marca br. w kawiarni Hotelu Monopol obradowało Jury „Śląskiego Shakespeare” pod przewodnictwem Macieja Szczawińskiego - Redaktora Polskiego Radia Katowice, poety, krytyka literackiego, kolejno Katarzyny Młynarczyk - poetki, Prezes Związku Literatów Polskich Oddział Śląsk, Ewy Niewiadomskiej - Kierownik Redakcji Kultury Polskiego Radia, publicystka i Michała Rolnickiego - znanego aktora teatrów warszawskich, Teatru Śląskiego i filmowego.

Obradom przysłuchiwała się dr Anna Dobrowolska Prezes Zarządu Fundacji. Po licznych, bardzo merytorycznych sporach i analizach trudno było podjąć werdykt. Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Wiele z nich zasługiwało na najwyższą nagrodę. W konsekwencji uzgodniono dwa pierwsze miejsca dla scenariuszy. W każdym kolejnym roku poziom nadsyłanych prac wydaje się być coraz wyższy, zarówno pod względem podejmowania ciekawych tematów, pod względem językowym i warsztatu literackiego.

Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się na uroczystej gali finałowej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach w dniu 17 KWIETNIA br. GODZ. 17.00. Zapraszamy.

  

  

 

 

 

fot. Marcin Denisiuk

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury