Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

„ŚLĄSKI SHAKESPEARE”
GALA FINAŁOWA OGÓLNOPOLSKIEGO
KONKURSU LITERACKIEGO

 

17 kwietnia 2015r. o godz:17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (Plac Rady Europy 1), w Sali Parnassos, odbędzie się uroczysta Gala zakończenia IV edycji ogólnopolskiego Konkursu „Śląski Shakespeare”.

Kolejny raz Biblioteka Śląska będzie gościć laureatów „Śląskiego Shakespeare” oraz zaproszonych na Galę finałową przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, władz samorządowych, mediów, wielbicieli literatury oraz piszącą młodzież i zainteresowanych ideą Konkursu mieszkańców Katowic.
Fundacja Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego, organizując po raz czwarty Ogólnopolski Konkurs Literacki „Śląski Shakespeare” zabiega o jego wysoki poziom, a także o godny, najwyższy poziom Gali pokonkursowej.

Gala została objęta patronatami honorowymi: Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy oraz Marszałka Województwa Śląskiego reprezentowanego przez Gabrielę Lenartowicz. 
Patronatami medialnymi objęły Galę: Polskie Radio Katowice, TVP Katowice, Dziennik Zachodni i portal Kulturalny Śląsk. Cała uroczystość będzie transmitowana na żywo w internecie.
Fundacji w tym roku udało się pozyskać do Jury najznamienitszych profesjonalistów, erudytów, znawców kultury, literatury, teatru i filmu takich jak: Ewa Niewiadomska – Kierownik Redakcji Kultury Polskiego Radia Katowice, Katarzyna Młynarczyk –Prezes Związku Literatów Polskich Oddział Śląsk – poetka, Przewodniczący Jury Maciej Szczawiński – publicysta kulturalny, krytyk literacki, poeta, autor wielu książek, od wielu lat prezentuje poezję na antenie Radia Katowice oraz Michał Rolnicki – znany i lubiany aktor teatralny i filmowy. 
Program Gali przewiduje:
- Gospodarz Dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. zwycz. dr hab. Jan Malicki wygłosi słowo wstępne. 
- Prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz Prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego przywita zebranych.
- Dr Anna Dobrowolska Prezes Zarządu Fundacji złoży podziękowania osobom i instytucjom, którzy wspierają ideę Konkursu „Śląski Shakespeare”.
- Maciej Szczawiński – redaktor Polskiego Radia Katowice, przewodniczący Jury Konkursu, zapozna zebranych z werdyktem Jury, przedstawi jurorów, a następnie zaprezentuje laureatów Konkursu „Śląski Shakespeare".
- Maciej Szczawiński – i towarzyszący członkowie jury, i przedstawiciele fundatorów wręczą dyplomy i nagrody pieniężne (2000 zł, 1000 zł, 500 zł), rzeczowe ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach i Tauron S.A. Wytwarzanie oraz wyróżnienia. 
- Maciej Szczawiński zapowie prezentacje przez samych autorów nagrodzonych, wybranych utworów.
- Maciej Szczawiński zaprosi Józefa Skrzeka - ikonę polskiego bluesa i rocka, wraz z córką - Ellą Skrzek, aby swoim koncertem uświetnili Galę.
W ich wykonaniu goście usłyszą:
- "Singer";
- "Miłość" z Pamiętnika Karoliny;
- "Golden Harp";
- "Gdyby wrócił tamten Dzień"
- "Jano" blues dla Brata;
- "Z miłości Jestem"
Galę jak zawsze zakończy uroczysty poczęstunek, na którym będzie można wymienić poglądy na tematy twórcze, nawiązać kontakty. 
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!

 

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury