Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

Powoli opadają już emocje po Gali Finałowej IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Śląski Shakespeare”. Jeszcze w naszych sercach wybrzmiewa muzyka, którą dane nam było usłyszeć na wspaniałym koncercie Józefa i Elli Skrzek, uświetniającym to podniosłe wydarzenie, jeszcze zdaje się czuć to napięcie związane z ogłoszeniem wyników, aż trudno uświadomić sobie, że to wszystko już za nami. A jednak czas już na podsumowanie tych wspaniałych chwil oraz konkursu jako całości.

Podstawowym punktem Gali było przedstawienie, przez przewodniczącego Jury – Pana Redaktora Macieja Szczawińskiego, wyników obrad tego szacownego gremium. I tak, laureatami IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Śląski Shakespeare” zostali:
W kategorii dramat:
- I miejsce ex aequo Pan Michał Szablewski z Poznania, za scenariusz pod tytułem „Król Kopalni” oraz Pan Kamil Kwiecński z Grójca, za scenariusz  pod tytułem „Szpital”. Każdy z nich otrzymał nagrodę w wysokości 1500 PLN, weekend dla dwóch osób w leśniczówce, ufundowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych  oraz nagrody rzeczowe, również ufundowane przez TAURON SA Wytwarzanie. 
- III miejsce Pani Marta Pastwa z Jasienicy, za scenariusz pod tytułem „Dama Pik”, która otrzymała 500 PLN oraz nagrody rzeczowe. 
- wyróżnienia otrzymali:
Pan Marek Jagielski z Budzisk Wielkich, „Pokój z widokiem na wojnę”
Pan Bartosz Konstrat z Warszawy, „Pogrzeb”
Pan Mariusz Noglik z Gliwic, „Łabądek”
Pani Livia Piątek z Jeleniej Góry, „Kamila”
W kategorii liryka:
- I miejsce Pan Piotr Przybyła z Karpacza, za poemat „Kamień węgielny”, otrzymał nagrodę w wysokości 2000 PLN oraz nagrody rzeczowe. 
- II miejsce Pan Bartosz Konstrat z Warszawy, za poemat „Cienie”, otrzymał on nagrodę 1000 PLN i nagrody rzeczowe
- III miejsce Pani Anna Piliszewska z Wieliczki, za wiersz „Geranium”, otrzymała 500 PLN wraz z nagrodami rzeczowymi. 
- wyróżnieni zostali:
Pani Daria Chudoba z Kalet, „Do L”
Pan Grzegorz Drojewski z Warszawy, „Stuletnie jajko”
Pani Wioletta Pomorska – Yang z Wrocławia, „Sen zimowy”
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Warto podkreślić, szczególnie wyróżnić i w dwójnasób pogratulować Panu Piotrowi Przybyle, który w naszym konkursie zwyciężył po raz drugi. W ubiegłym roku jego wiersz pt.: „Ojcowizna” zdobył również pierwszą nagrodę co dobitnie pokazuje jakim kunsztem i klasą literacką odznacza się ten poeta. Również Pan Mateusz Noglik po raz drugi zaakcentował swoją obecność w naszym konkursie. Po ubiegłorocznym III miejscu za scenariusz pt.: „Para bellum”, w tym roku został wyróżniony za scenariusz „Łabądek”, co pokazuje, że mamy do czynienia z wspaniałym dramaturgiem. W tej edycji szczególną uwagę zwrócić trzeba na Pana Bartosza Konstrata, który został nagrodzony za swoją lirykę i wyróżniony za dramat. 

Nagrodzone zostały bardzo ciekawe utwory, które mogą wiele wnieść na scenę współczesnej literatury. Podejmują dialog z współczesnym czytelnikiem i nakłaniają do autorefleksji. Fundacja w miarę możliwości chciałaby promować tych twórców. Poprzez publikacje ich dzieł, realizacje w postaci spektakli teatralnych (jak to miało miejsce w poprzednich latach), filmów oraz audycji radiowych i telewizyjnych. Niestety takie przedsięwzięcia wiążą się z wysokimi nakładami finansowymi. Wielkie pieniądze można robić bez kultury, ale wielkiej kultury bez pieniędzy robić się nie da. Dlatego ciągle ich poszukujemy, walczymy i zabiegamy o nie zarówno w instytucjach jak i u prywatnych mecenasów kultury. Bardzo prosimy o wsparcie wszystkich, którzy mogliby nam pomóc. 

 

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury