Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

            Mało jest na świecie spraw tak ważnych jak ochrona i pielęgnacja kultury, a w szczególności kultury języka pisanego. Pismo, a wraz z nim rozwój literatury przyczyniło się do milowego kroku w postępie ludzkości i jest nieodzownym elementem skoku cywilizacyjnego. Jednak nie tylko książki dydaktyczne, pozwalające trwale przekazywać spuściźnie naukową żyjących na przyszłe pokolenia, są w tym zestawieniu ważne.

Należy w tym miejscu zaznaczyć jak ogromny wpływ na ludzkość ma literatura piękna, we wszystkich gatunkach. Niestety bywa ona spychana z głównego nurtu, wraz z całą kulturą wysoką, przez wszechobecną kulturę masową, tabloidyzacje języka informacji i ogólne przewartościowanie estetyki i piękna. Literaturofilom, miłośnikom mowy wiązanej jest coraz trudniej we współczesnym świecie. I to po obu stronach pióra. Pisarze nie mogą przebić się wraz ze swoim warsztatem, swoją estetyką i wrażliwością literacką przez warstwę lichości i w świecie tak szybkim, że ledwie zauważalnym. Wszak "poetą się nie jest, poetą się bywa". To zaś ogranicza odbiorcom dostęp do coraz to nowszych dzieł. Koło się zamyka.

            Jednak sztuka broni się sama. Potrzeba pisania i smakowania literatury wśród ludzi nie umarła. Należy ją chronić i pielęgnować. Właśnie z takiej potrzeby - potrzeby pisania i uznania - zrodziła się idea utworzenia Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt.: "Śląski Shakespeare". Jego głównymi założeniami są znalezienie, godne nagrodzenie i wypromowanie literackich talentów z naszego kraju, którzy na rynku sztuki są jeszcze nowi i nieznani. Konkurs ma za zadanie dać szansę piszącej młodzieży zaistnienia w świecie literackim. Oferujemy najlepszym nie tylko wysokie nagrody pieniężne, które maja być godziwą zapłatą za włożony trud pracy, ale też promujemy ich dzieła poprzez publikację w tomach poezji i organizację spektakli teatralnych na podstawie nadesłanych prac. W tym roku odbyła się już czwarta edycja tego Konkursu, który na stałe przedostał się do kalendarium konkursowego naszego kraju, a w szczególności miasta Katowice.

            17 kwietnia 2015r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach miała miejsce uroczysta Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt.: "Śląski Shakespeare". Mimo iż wydarzenie to nieszczęśliwie zbiegło się w czasie z równie długo wyczekiwaną premierą "Czarnego Ogrodu" w Teatrze Śląskim, sala wypełniała się niemal do ostatniego miejsca. W powietrzu czuć było literacką atmosferę i podniosłość wydarzenia. Podziwiać artystów, którzy zostali laureatami "Śląskiego Shakespeare'a" przybyli liczni przedstawiciele władz samorządowych (z Członkiem Zarządu Województwa Śląskiego Panią Gabrielą Lenartowicz i Wiceprezydentem Katowic Panem Mariuszem Skibą na czele), przedstawiciele świata kultury, nauki i biznesu oraz mieszkańcy Katowic i okolic.

            "Chcemy żeby to było najwyższe C w całej Polsce, bo ta młodzież na to zasługuje" - takimi słowami to wydarzenie określiła Prezes Zarządu Fundacji Pani dr Anna Dobrowolska. I tak też miało się stać. Trudno było nie rozpocząć tej Gali od wspomnienia niedawno zmarłego Pana Feliksa Netza, byłego Jurora Konkursu, który swoim autorytetem, sercem i wrażliwością na potrzeby młodych pisarzy okazał nam nieocenioną pomoc. Na wstępie należało oddać cesarzowi co cesarskie i podziękować wszystkim patronom honorowym i medialnym oraz sponsorom, bez których to wydarzenie i jego ranga byłby uboższe. Warto eksponować, czasami nawet ponad miarę, te osoby i instytucje, którym kultura wysoka jest nieobca i nieobojętna. Należy się im wdzięczność i szczególny szacunek. Patronatem Honorowym nasz Konkurs zaszczycił Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, w osobie Pani Gabrieli Lenartowicz, która w krótkim wystąpieniu w ciepłych słowach pochwaliła idee konkursu i uznała potrzebę jego kontynuacji. „Chciałabym pogratulować wszystkim, którzy uczestniczyli w tym konkursie nie mówiąc już o pomysłodawcach. Pogratulować tym, którzy znaleźli czas, chęci i entuzjazm do czytania i oceniania, ale przede wszystkim laureatom tego konkursu” – mówiła ze sceny. Zaszczycił nas swoim patronatem również Prezydent Miasta Katowice Pan Marcin Krupa, w którego imieniu ze sceny pogratulował laureatom i podziękował organizatorom Pan Wiceprezydent Mariusz Skiba. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, którą na Gali reprezentował, zawsze nam przychylny, Pan Krzysztof Chojecki ufundowała oprócz licznych nagród rzeczowych, dwie nagrody specjalne w postaci weekendowych pobytów dla dwóch osób w atrakcyjnie położonych leśniczówkach naszego województwa. Nagrody rzeczowe ufundował również TAURON S.A. Wytwarzanie. Patronami medialnymi naszego Konkursu zostały TVP Katowice, Dziennik Zachodni i Polskie Radio Katowice, które naszą inicjatywę wspierają od samego początku, co dobitnie pokazuje jak zależy im na kulturze języka polskiego. Gościliśmy również portal Kulturalny Śląsk i wielu dziennikarzy lokalnych mediów.

            "Twórczość jest profesjonalna tylko wówczas, jeżeli jest dobrą twórczością pod względem artystycznym i tym legitymuje się ta kolejna edycja" - tymi słowami jakość konkursu i nadesłanych prac podsumował przewodniczący Jury Pan redaktor Maciej Szczawiński, o w krótkich wystąpieniach potwierdziły obecne na sali członkinie Jury – Pani Katarzyna Młynarczyk i Pani Ewa Niewiadomska. W rzeczywistości tak było. Po raz pierwszy w historii naszego Konkursu przyznane zostały trzy pierwsze nagrody. Obrady Jury weszły w decydującą fazę, gdy przyszła pora wybierać zwycięski scenariusz. Dyskusja była tak pasjonująca, a jednocześnie tak zażarta, że jedynym ratunkiem przed zerwaniem obrad było przyznanie dwóch pierwszych nagród ex aequo. Zdobyli je: Pan Michał Szablewski za scenariusz "Król Kopalni" oraz Pan Kamil Kwieciński za scenariusz "Szpital". Laureatką III nagrody została Pani Marta Pastwa za scenariusz "Dama Pik". Ponadto przyznano aż cztery wyróżnienia, otrzymali je: Marek Jagielski, Bartosz Konstrat, Mariusz Noglik oraz Livia Piątek. W drugiej kategorii, liryce, nagrodzeni zostali: Pan Piotr Przybyła - laureat I miejsca drugi rok z rzędu, Pan Bartosz Konstrat - laureat II miejsca, wyróżniony również w kategorii dramatu oraz Pani Anna Piliszewska - laureatka III nagrody. Zostały przyznane również wyróżnienia, zdobyli je: Daria Chudoba, Grzegorz Drojewski oraz Wioletta Pomorska - Yang. Autorzy wierszy mieli okazję zarecytować swoje prace przed zebranymi.
            Galę zakończył wspaniały występ ikony polskiego bluesa i rocka Józefa Skrzeka. Muzyka, którą wykonywał przenikała mury sali Parnassous na wskroś głębokim przekazem i uderzającym bluesowym brzmieniem. Serce podchodziło do gardła, a oddech samoistnie się wstrzymywał, gdy mistrz wykonywał kolejne utwóry. Po kilku solowych występach na scenie pojawiła się Ella Skrzek, córka bluesmana i w duecie z ojcem oczarowała nas swoim śpiewem.

            Wszystkim obecnym, ciałem i duchem, wszystkim którzy przyczynili się by to podniosłe wydarzenie mogło zaistnieć, wszystkim piszącym literatom, wszystkim nieobojętnym na kulturę i sztukę, zakochanym w języku polskim chcielibyśmy podziękować i już teraz zaprosić do pracy, by V edycja Konkursu stała na jeszcze wyższym poziomie i przeskoczyła to "najwyższe C w całej Polsce".


Tytuł jest cytatem z wiersza Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt.: "Bluebells"

 

 

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury