Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

Tym razem prezentujemy najmłodszą laureatkę IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Śląski Shakespeare”. Jest to Pani Marta PASTWA z Jasienicy, która zdobyła trzecią nagrodę w kategorii scenariusz za dramat p.t. „Dama pik”. Na podstawie wysokiej oceny jej dramatu przez jury Konkursu, należy spodziewać się, że o tej młodej, zdolnej autorce jeszcze niejednokrotnie usłyszymy, czego Fundacja gorąco jej życzy.


Autorka pisze o sobie: …"mam 19 lat, w tym roku zaczynam studia psychologii ogólnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, aczkolwiek swoją przyszłość zdecydowanie wiążę z teatrem, a przynajmniej mam taką nadzieję. Moje zamiłowanie do pisania i podjęcie kroków w tym kierunku obudziły u mnie dramaty Sary Kane i Marzeny Sadochy, a główną inspiracją do własnej twórczości stało się poszukiwanie własnej tożsamości, własnych granic wytrzymałości, pragnień i traum, ale też wieczne niezaspokojenie i wręcz desperacka chęć korzystania z życia w pełni. "Dama pik" jest pierwszym dramatem jaki napisałam- właśnie tworzę kolejny pt. "Imperium snu". Śląski Shakespeare zachęcił mnie bardzo do pisania a autorytet jury i jego ocena sprawiła, iż chętnie będę obnażać poniekąd siebie przez swoją twórczość. Była to moja pierwsza nagroda literacka i miejmy nadzieje, że nie ostatnia Emotikon wink Interesuję się przede wszystkim teatrem- nie tylko pod względem tekstu, poza tym to filozofią, ale już aż w takiej dużej mierze."
Poniżej prezentujemy kilka fragmentów scenariusza „Damy pik”:
„Dama pik”
…Dama: Rozpocząć należy od rozcięcia tętnicy szyjnej i podłączenia do niej przewodu podciągniętego do kroplówki wypełnionej etanolem skażonym. Zwłoki należy 
trzymać dobę pod kroplówką aby 'wypłukać' z nich krew. Następnie - w zależności od potrzeb - ciało pokroić lub w całości wstawić do zbiornika (w domowych warunkach wanny) wypełnionego etanolem skażonym na okres trzech lat. W pobliskim prosektorium wypreparować, ewentualnie
w domowych warunkach pieprzyć się w pojedynkę
z rozpiłowywaniem żeber, czy też usuwaniem tkanki tłuszczowej. Gotowe. Ale jak zrobić preparat z ludzkich uczuć? Żeby po prostu nie gniły. Jak zatrzymać ludzką uwagę, umysł, ciekawość i przeglądać się w nich jak w lustrze - tak do śmierci, tak 
żeby nie zgniło. NIE LUBIĘ PRZEGNITYCH, ŚMIERDZĄCYCH UCZUĆ. …
…Dama: Boże. Co ty mówisz? Co mówisz? Czy ty w ogóle wiesz co to znaczy przecierpieć całe życie? Czy ty w ogóle wiesz co to znaczy cierpienie? (Nie wydaje mi się.) Nikt nie chce przecierpieć całego życia, nikt nie chce (Za nikogo, za nic.Lepiej umrzeć.)
Wypluj to. Czekam. Odwołaj to, cokolwiek. Proszę cię. 
Tak będzie lepiej i dla mnie, i dla ciebie.

C: Skąd ty możesz wiedzieć co będzie dla mnie lepsze? Ja tego nie zmienię. Tak jest i koniec. Dalej to czuję….
…Dama: Kto mnie tej nocy pokocha? To pytanie przestaje być ciekawe. Czasami wychodzę na ulicę, tylko dlatego, żeby cię spotkać. Pijana wypatruję cię z miejsca, gdzie zwykliśmy siedzieć razem. Słyszę głosy w twoim mieszkaniu, chociaż nigdy nie stałam pod jego drzwiami. Wszystko przemija, a my... my mijamy się bez przerwy. Czyj to głos? Tak bardzo cię pragnę, daj mi szansę zaistnieć. Wybacz mi…..
….Dama: Odrąbcie mi język, bym nigdy nikogo nie okłamała.
Wyłupcie mi oczy, bym nigdy nie widziała tej rzeczywistości.
Uszkodźcie mi uszy, bym nie słyszała tego pierdolonego milczenia, którym mnie nakarmiłeś. 
Ale pozwólcie mi żyć.
Nauczcie mnie żyć na nowo……

 
Zdjęcie użytkownika Fundacja Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego.

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury