Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

W dniu 6 kwietnia br Fundacja Młodzi Twórcy im. Prof. Piotra Dobrowolskiego miała przyjemność gościć, na deskach teatralnych klubu Old Timers Garage, wielkie autorytety świata kultury i nauki, którzy zagrali charytatywnie w spektaklu pt.: „Cztery Pory Roku”. Dochód z tego przedstawienia zasili działania Fundacji na rzecz uzdolnionej, kreatywnej i twórczej młodzieży, która zgłasza zapotrzebowanie na pomoc w realizacji i promocji swoich działań twórczych i ambitnych projektów.

Dzięki talentom i serdecznemu zaangażowaniu wykonawców, którzy zagrali z wielkim temperamentem i werwą, spektakl miał niepowtarzalny charakter. Publiczność świetnie się bawiła, śpiewając razem z wykonawcami. Były losowane liczne upominki dla gości, odbyła się też aukcja bardzo atrakcyjnych obrazów i przedmiotów przekazanych przez wykonawców przedstawienia, za co Fundacja serdecznie dziękuje. Fundacja także gorąco dziękuje Panu Adamowi Grządzielowi, który pro publico bono użyczył lokalu na przedstawienie, Panu Józefowi Skrzekowi i Elli Skrzek za wspaniały koncert, Pani Barbarze Ptak za zaprojektowanie niektórych kostiumów, Paniom Urszuli Michalskiej i Karinie Mostowik, które z wielką pasją i zaangażowaniem opracowały scenariusz, poprowadziły spektakl i zorganizowały całe przedsięwzięcie, a nie było łatwo.

Bardzo gorące podziękowania Fundacja składa wszystkim wykonawcom, którzy pomimo rozlicznych zajęć zawodowych i napiętych terminów, zgodzili się charytatywnie zagrać w spektaklu na rzecz młodych twórców i ich rozwoju intelektualnego.
Udział wzięli:
1. Prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz – Dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu, Przewodnicząca Rady naszej Fundacji,
2. Jerzy Ciurlok – słynny kabareciarz, dziennikarz, felietonista. Jeden z twórców znanej audycji o „Masztalskich”,
3. Marta Fox – powieściopisarka, poetka, eseistka, wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość,
4. Urszula Michalska – nauczyciel, tłumacz, lektor języka niemieckiego,
5. Karina Mostowik – Członek Zarządu naszej Fundacji,
6. Ewa Niewiadomska – Szefowa Redakcji Kultury Polskiego Radia Katowice, dziennikarka, felietonistka,
7. Dorota Podlodowska-Graczyńska – wieloletnia dziennikarka telewizyjna, autorka wielu audycji telewizyjnych, laureatka dwóch nagród międzynarodowych za reportaże, obecnie Prezes Stowarzyszenia „Jesteśmy”,
8. Barbara Ptak – ikona kostiumologii polskiej, projektantka niezliczonej ilości kostiumów filmowych (np. „Noce i dnie”, „Ziemia obiecana”, i inne) i teatralnych.
9. Anna Sekudewicz – Zastępca Redaktora Naczelnego Polskiego Radia Katowice, dziennikarka, nagradzana wielokrotnie za reportaże i felietony,
10. Jacek Szymik-Kozaczko – Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Śląskiego,
11. Wojciech Zamorski – Dziennikarz, samorządowiec, społecznik,
12. Maria Zawała – Dziennikarka Dziennika Zachodniego, autorka, wielokrotnie nagradzana reportażystka,
13. Piotr Ziegler – Członek Zarządu naszej Fundacji, wieloletni, zaangażowany wolontariusz
14. Katarzyna Zaniat – akompaniatorka, absolwentka Śląskiej Akademii Muzycznej, nauczyciel muzyki.

 

Ci na co dzień poważni przedstawiciele życia publicznego, swoim poczuciem humoru, swoim talentem potrafili sprawić salwy śmiechu na widowni, wspólne śpiewanie i burzę oklasków.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

  

 

 

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury