Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

WALCZYMY ZE SMOGIEM –
OGŁASZAMY DRUGI NABÓR NA OGÓLNOPOLSKI KONKURS
„KONIEC SMOGU" - do 30 SIERPNIA 2017r.
Pomimo wspaniałego słońca, czystego powietrza w to upalne lato, my ciągle myślimy jak zmniejszyć zimowe smogi. Do Fundacji Młodzi Twórcy im. Piotra Dobrowolskiego ciągle napływają pytania , dlaczego pierwszy termin zgłoszeń do Konkursu był tak krótki. Postanowiono ogłosić dodatkowy nabór. Przypominamy, że celem Konkursu jest opracowanie projektu innowacyjnego uniwersalnego urządzenia lub innego sposobu ograniczania emisji pyłu i zanieczyszczeń toksycznych dla zdrowia ze spalania paliw stałych, dostępnego ekonomicznie dla gospodarstw domowych. Ideą konkursu jest głównie ochrona środowiska, ochrona naszego zdrowia, ograniczenia kar dla osób, które nie są w stanie kupić paliwa ekologicznego, bądź drogiego pieca. Niska emisja spalin wg statystyk, to 40% zanieczyszczenia środowiska naturalnego. W wyniku badań okazało się, że z powodu smogu w Polsce w ciągu roku umiera 50tys.osób. Pomimo trudnego tematu, do Fundacji wpłynęło szereg interesujących prac. Konkurs wzbudził zainteresowanie. Wobec licznych zapytań Fundacja postanowiła ustanowić dla chętnych osób drugi termin do 30 sierpnia br. Kandydaturę można zgłaszać do dnia 30 sierpnia 2017 roku, na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , podając swoje nazwisko i imię, adres korespondencyjny mailowy, nr telefonu. Pozostałe ustalenia Regulaminu pozostają bez zmian. (Regulamin Konkursu na stronie : www.fmt.org.pl). Czyli termin nadsyłania gotowych projektów upływa 15 września br.
Założenia Konkursu „Koniec Smogu", zostały zaprezentowane na Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się w Katowicach 10-12 maja2017r. i wzbudziły duże zainteresowanie ekspertów. Były zbieżne z przedstawionym przez Prezesa NIK Krzysztofem Kwiatkowskim Raportem o eliminacji niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych.
Konkurs „Koniec Smogu" z biegiem czasu staje się znany i wzrasta jego znaczenie. Został objęty patronatem honorowym przez Pana Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługę, oraz Naczelnego Dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa dr hab. inż. Stanisława Prusek, czekamy na odpowiedź Wojewody Śląskiego i Tauronu.
Do Fundacji wpłynęły zgłoszenia z wstępnymi, ogólnymi, bardzo ciekawymi propozycjami rozwiązań dotyczących likwidacji smogu niskiej emisji spalin.
Fundacja do Kapituły Konkursu pozyskała znakomitych ekspertów ds. ochrony środowiska, Panów: Prof. dr hab. inż. Andrzeja Szlęka – Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej i dr Roberta Kubicę – adiunkta, pracownika naukowego Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, dr hab. inż. Mariusza Filipowicza - Kierownika Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego Akademii Górniczo-Hutniczej, dr hab. prof. P. Cz. Rafała Kobyłeckiego – Zastępcę Kierownika Katedry Inżynierii Energii, Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej, dr Marcina Głodnioka – specjalistę ds. inżynierii środowiska z Głównego Instytutu Górnictwa oraz Panią dr inż. Krystynę Kubicę wieloletniego dyrektora zakładu badawczego IChPW w Zabrzu oraz ITC Politechniki Śląskiej, stypendystę IES JRC UE, eksperta Polskiej Izby Ekologii. Merytorycznie wspomaga również Fundację Polska Izba Ekologii i jej eksperci.
Fundacja nasza posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, działamy na rzecz utalentowanej, ambitnej młodzieży. Wspieramy, promujemy ich najlepsze prace i pomyły, a także w miarę możliwości staramy się je realizować. Tym razem chcemy także młodych, zdolnych wizjonerów zaangażować do walki ze smogiem. Jesteśmy pewni, że ten innowacyjny projekt zakończy się sukcesem młodych , twórczych umysłów.

Attachments:
Download this file (Plakat SMOG.jpg)Plakat SMOG.jpg

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury