Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

ŚWIAT W OBRAZACH 2017” – Aukcja charytatywna organizowana przez

Fundację Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego.

Tradycją już stało się organizowanie w ramach cyklu „Młoda Plastyka Śląska” dorocznej aukcji charytatywnej „ŚWIAT W OBRAZACH 2017”, na rzecz wsparcia początkujących, uzdolnionych plastyków. Tym razem aukcja odbędzie się w Hotelu MONOPOL w Katowicach ul. Dworcowa 5, w dniu 21 października (sobota)br. o godz. 17.00.

Patronatami honorowymi aukcję objęli: Pan Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz Jego Magnificencja Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. dr hab. Antoni Cygan.

Na aukcji zostaną zaprezentowane obrazy 23-ch znakomitych malarzy i wybranych młodych twórców. Autorami obrazów są: Renata Bonczar, Andrzej Borowski, Stanisław Chomiczewski, Jerzy Duda-Gracz, Katarzyna Kania, Paweł Kotowicz, Klaudia Krzysztonek, Anna Lampe, Stanisław Mazuś, Michał Minor, Olga Pałka-Ślaska, Krzysztof Pasztuła, Adrian Poloczek, Agata Poloczek, Barbara Ptak, Jacek Rykała, Alina Sibera, Hanna Sitarz-Pietrzak, Michał Smółka, Kaja Solecka, Magdalena Sołtysik, Marta Węg, Leszek Żegalski.

Wszyscy wymienieni cieszą się zasłużoną sławą, brali udział w wielu wystawach zbiorowych, mają za sobą wystawy indywidualne w kraju i za granicą, ich obrazy znajdują się w galeriach sztuki takich ośrodków jak Nowy Jork, Paryż, Watykan, Berlin, Moskwa, Tokio i innych, również znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Portrety przez nich malowane posiadają głowy koronowane, a także przedstawiciele wielkiego biznesu. Wielu z wymienionych posiada nagrody zdobyte w konkursach, liczne wyróżnienia, a także nagrody i odznaczenia państwowe.

Rynek sztuki współczesnej w Polsce jest stosunkowo świeży, tradycja handlu obrazami sięga zaledwie połowy ubiegłego stulecia. Na zachodzie licytowano już dzieła sztuki od XVIII wieku. W Nowym Jorku rynek sztuki jest wiodącą gałęzią gospodarki i ta tendencja rośnie z każdym dniem.

Zdarza się, że w Polsce artyści nierzadko borykają się obojętnością kolekcjonerów, podczas kiedy ich dzieła osiągają zawrotne sumy za granicą , np. Wilhelm Sasnal wielki malarz polskiego pochodzenia. Wszystkie prezentowane prace są wyjątkowe, o niepowtarzalnym ładunku emocjonalnym, wyszły spod pędzla niezwykle wrażliwych i płodnych umysłów. Każde z tych dzieł będzie wspaniałym obiektem dekoracyjnym domu, stanie się punktem centralnym stale przyciągającym wzrok. Taką siłę ma energia przekazana przez artystę w jego dzieło .

Aukcję poprowadzą tacy znawcy sztuki jak: Prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz – Dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego – Przewodnicząca Rady naszej Fundacji, wybitny dziennikarz, publicysta , redaktor Polskiego Radia Katowice Maciej Szczawiński. Ten wieczór sztuki uświetni koncert młodych muzyków z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznychim. Wojciecha Kilara w Katowicach - Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia. im. Karola Szymanowskiego.

Wydarzeniu towarzyszyć będą media, a wśród nich radio, telewizja, prasa, nagłośnione zostanie również na portalach internetowych i plakatach.

Przypominamy, że zysk z aukcji zostanie przekazany na nagrody i stypendia dla wyróżniających się studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz doposażenie ognisk plastycznych.

Składamy serdeczne podziękowania naszym mecenasom i współorganizatorom w szczególności Pani dr Renacie Bonczar oraz Fundacji Stanisława Więcka, a także mediom, które objęły aukcję patronatami medialnymi, w szczególności TVP 3 Katowice, Radiu eM, Dziennikowi Zachodniemu, Portalowi Pełnia Kultury, Naszym Katowicom oraz wszystkim, którzy o nas pisali, mówili i pomagali w realizacji wydarzenia. 

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury