Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

Z dużą radością informujemy, że w dniu 1 grudnia 2017 roku Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu „Koniec Smogu" pod przewodnictwem Pana prof. dr hab. inż. Andrzeja Szlęka Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej wybrała Laureata Konkursu, którym został Pan mgr inż. Michał Lis z Krakowa za projekt: „ WKŁADKA DO PIECA ZMIENIAJĄCA SPALANIE PRZECIWPRĄDOWE NA SPALANIE WSPÓŁPRĄDOWE".
W związku z tym, że bardzo duża ilość zanieczyszczeń niskoemisyjnych z pieców starego typu, powstaje poprzez niewłaściwy i mało wydajny proces spalania ( tzw. spalanie przeciwprądowe) i często połączony jest z niewłaściwą techniką palenia, to najlepszym sposobem redukcji tak powstających zanieczyszczeń jest niedopuszczenie do ich powstawania, poprzez zmianę procesu spalania na stosowany w kotłach nowego typu (tzw. spalanie współprądowe).
Pomimo, że temat jest trudny, w Konkursie wzięło udział 14 projektantów, projekty były bardzo i mogłyby być wykorzystane do produkcji urządzenia pochłaniającego niską emisję spalin z kominów, ale były zbyt kosztowne już w samej produkcji bądź eksploatacji. Jednym z kryteriów Konkursu jest niska cena urządzenia. Uznano, że na dzień dzisiejszy, jest pilna potrzeba wyprodukowania urządzenia jak najtańszego do powszechnego użytku, dostępnego dla wszystkich nabywców zarówno prywatnych jak i jednostek samorządowych.
Dobrze byłoby aby autorzy pozostałych projektów dodatkowo przeanalizowali opracowane już projekty pod kątem możliwości obniżenia ich cen.
Fundacja Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego serdecznie dziękuje wszystkim twórcom za udział w Konkursie . Ze względu na wagę problemu , jakim jest ciągle nasilający się smog, jest zawsze gotowa promować nowe pomysły, służyć radą i pomocą wszystkim chętnym do walki z tak groźnym zjawiskiem, jakim jest smog.
A tym czasem poszukujemy producentów, którzy podjęliby się produkcji
zaprojektowanej przez Pana inż. Michała Lisa „Wkładki do pieców....."
Zgłoszenia z ofertą podjęcia produkcji można przesyłać na adres :
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel:502 976 584.

 

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury