Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

„KONIEC SMOGU” ten Ogólnopolski Konkurs na pomysł ograniczenia bądź likwidacji niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych , nie zakończył się na ogłoszeniu wyników i rozdaniu dyplomów.

 

IMG 7282strona

Laureat Konkursu Pan Michał Lis postanowił swój projekt na wkładkę do pieca zmaterializować. Na dzień dzisiejszy przeprowadził badania prototypowej wkładki wykonanej z akubetu (opcjonalnie szamotu), co gwarantuje jej niską cenę, wysoką odporność termiczną i chemiczną, a ponadto zapewnia dodatkową pojemność akumulacyjną. Pierwsze palenie pomiarowe w testowym piecu kaflowym dało bardzo obiecujące wyniki.
Wyniki zostały przesłane do analizy i konsultacji Pani dr. inż. Krystyny Kubicy, znanego w kraju i za granicą autorytetu w dziedzinie spalania oraz do Pana Profesora dr hab. inż. Mariusza Filipowicza Członka Jury Konkursu „Konic Smogu”, Kierownika Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego Akademii Górniczo-Hutniczej , których to do współpracy pozyskała Fundacja Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego , tu należy zaznaczyć, że na rzecz walki ze smogiem pracują nieodpłatnie, poświęcając swój cenny czas.

IMG 7220aIMG 7266strona
Nieoceniony wkład w badania ma Firma Cebud s.c. z Krakowa, której właściciel Pan Jacek Ręka także nieodpłatnie wykonał wkładkę, oraz przeprowadził badania pomiarowe na swoim piecu testowym.
Również Pan mgr inż. Jerzy Rainczak poświęcił swój czas przy opracowywaniu koncepcji wkładki.
Wszystkim Państwu, którzy przyczyniają się do realizacji idei walki z niską emisją spalin w ramach naszego Konkursu „Koniec Smogu” należy się wielki podziw i ogromne podziękowania za ich pasję, zaangażowanie, potraktowania z dużą powagą tematu. Fundacja nasza zwracała się o wsparcie do wielu instytucji, lecz pomimo zbieżnego kierunku działania , niestety trudno się domyślać z jakich przyczyn, do tej pory brak było zrozumienia dla naszej idei.

wyniki pomiarustrona

Liczymy na to, że po uzyskaniu wymiernych efektów w pracach badawczych, sytuacja ta się zmieni. Badania jeszcze potrwają pewien czas i będą zmierzać do dalszego udoskonalenia procesu spalania oraz stworzenia wersji do pieców centralnego ogrzewania. Twórca wkładki twierdzi, że możliwości rozwoju jest wiele i cały czas zwiększają się proporcjonalnie do wiedzy uzyskiwanej od naszych specjalistów oraz bieżącej analizy najnowszych artykułów pojawiających się w czasopismach branżowych.
Cały czas jesteśmy otwarci na każdą współpracę i pomoc - dla wspólnej idei!

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury