Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

„KONIEC SMOGU”
Po długiej przerwie Fundacja Młodzi Twórcy im. Prof. Piotra Dobrowolskiego z przyjemnością komunikuje, że w dalszym ciągu prowadzone są intensywne prace nad konstrukcją i doskonaleniem prototypu tzw. ”wkładki antysmogowej” dla gospodarstw domowych. Jeszcze miesiąc lub dwa i znów w naszych miastach i wioskach pojawi się znane, uciążliwe zjawisko zwane smogiem. Dobrze byłoby aby pod koniec bieżącego roku „wkładka„ przeszła wszystkie badania i atesty i była do nabycia przez potencjalnych klientów. Zakładamy, że do momentu zakupu i zainstalowania pieców ekologicznych, czy też powszechnej gazyfikacji kraju, instalacja „wkładki antysmogowej” w istniejących paleniskach z powodzeniem sprawi ograniczenie niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych.
Przy realizacji tego projektu pracują społecznie, czyli bez wynagrodzenia osoby, którym zależy na ochronie naszego środowiska, którzy z racji swojej wiedzy, wykształcenia i doświadczenia chcą poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Do współpracy z Fundacją przystąpili: przede wszystkim autor tego urządzenia, laureat Ogólnopolskiego Konkursu „KONIEC SMOGU” Pan Michał Lis z Krakowa, Pani dr Krystyna Kubica wielki autorytet w zakresie spalania, obecnie ekspert w Polskiej Izbie Ekologii, Pan dr hab. inż. prof. nadzw. Mariusz Filipowicz Kierownik Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego, Wydziału Energetyki i Paliw w AGH Kraków, Pan Jacek Ręka właściciel firmy „CEBUD”, któremu serdecznie dziękujemy za nieodpłatne udostępnienie obiektów do badań procesu spalania oraz profesjonalnej aparatury do pomiarów tego procesu. Firma „CEBUD” jest producentem kominków ekologicznych, Pan Jacek Ręka piastuje funkcję - Starszego Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych, ma wielkie doświadczenie i zasługi dla ekologii, niemniej jednak ciągle doskonali proces spalania, w produkowanych w CEBUDZIE kominkach, stosując permanentnie nowe technologie. Kolejnym członkiem wspomagającym nasz projekt jest Pan mgr inż. Jerzy Raińczak ekspert ds. współspalania biomasy z węglem, prowadzi badania w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
W Krakowie dzięki gościnności Pana Jacka Ręki w „CEBUDZIE” odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe osiągnięcia nad realizacją „wkładki antysmogowej”. Po analizie aktualnego stanu badań, uzgodniono iż kolejne, niezbędne badania będą następnym etapem, który umożliwi wprowadzenie „wkładki” do produkcji. Badania dzięki uprzejmości Pana Profesora Mariusza Filipowicza będą mogły być przeprowadzone na Akademii Górniczo Hutniczej, na której znajduje się wysokiej klasy aparatura umożliwiająca na precyzyjne wskazania dopuszczenia „wkładki” do produkcji. AGH również dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą naukową zajmującą się problemami spalania. Badania na AGH podobnie jak w innych ośrodkach naukowych mają swoją cenę. Na koniec określono w przybliżeniu koszt badań (około 50 tys. zł, czyli niewiele mając na uwadze likwidację, bądź zmniejszenie natężenia smogu w kraju). A więc jak przy każdym przedsięwzięciu Fundacja Młodzi Twórcy czyni poszukiwania mecenasa, darczyńcy, instytucji i każdego kto byłby zainteresowany wesprzeć ten projekt. Mamy nadzieję, że wyniki współpracy będą owocne dla środowiska, a także dla instytucji bądź osoby wspierającej badania.
Zwracamy się z prośbą o zainteresowanie, pomoc i ewentualną współpracę. Kontakt z Fundacją Młodzi Twórcy to: tel.: 502976584, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Kilka zdjęć z narady w „CEBUDZIE”: Michał Lis, prof. Mariusz Filipowicz, Jacek Ręka, Anna Dobrowolska.

 

IMG 7927-1

IMG 7931

IMG 7933

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury