Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

BERNARD KRAWCZYK - WIELKI MISTRZ słowa, teatru i filmu odszedł od nas na zawsze w wieku 87 lat. Był przyjacielem naszej Fundacji Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego. Jesteśmy mu wdzięczni za dobre rady i pomoc w organizowaniu wielu wydarzeń artystycznych. Zaszczycił naszą Fundację udziałem w zorganizowaniu pierwszych edycji Konkursu „Śląski Shakespeare". Był jurorem w kapitule Konkursu „Śląski Shakespeare". Nigdy nie odmówił pomocy, korzystaliśmy z jego wskazówek dotyczących obsady reżyserów i aktorów. Zaszczycił Fundację swoim udziałem jako narrator w spektaklu pt. „Gdy Królewna Smoka Chciała", który został zrealizowany na podstawie zwycięskiego scenariusza Konkursu „Śląski Shakespeare". Swoim doświadczeniem i życzliwością w licznych dyskusjach pomagał rozwiązać każdy sporny problem artystyczny.
Był wielkim , ale jakże skromnym artystą, swoją osobowością i urokiem osobistym jednał sobie ludzi, wzbudzał wielką sympatię wielbicieli swojego talentu. Niestety nieubłagany los zawsze zbyt wcześnie przychodzi, wydawało się , że jeszcze wielokrotnie będziemy go oklaskiwać w Teatrze Śląskim. Będzie nam go bardzo brakowało jako Mistrza, Człowieka i Wielkiego Ślązaka.

 

 Bernard Krawczyk 2

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury