Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

„ŚLĄSKI SHAKESPEARE - Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny i Piotra Dobrowolskich „ - w bieżącym roku Gala VII edycji KONKURSU odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na Scenie Głównej w Katowicach w ramach Śląskich Targów Książki, których organizatorem jest Biblioteka Śląska.
Data wydarzenia to 12 października (piątek) 2018 r. o godz. 15.00 .
Adres: Międzynarodowe Centrum Kongresowego: Katowice , Plac Sławika i Antalla 1.
Nadesłano na KONKURS w sumie 109 pr...ac, z których Kapituła wytypowała do nagród najlepsze scenariusze i wiersze. W skład Kapituły weszli: Przewodniczący - Prof. zwycz. dr hab. Jan Malicki, Członkowie : Ewa Niewiadomska – Kierownik Redakcji Kultury Polskiego Radio Katowice, Agnieszka Radzikowska-aktorka Teatru Śląskiego, dr hab. Beata Popczyk – Szczęsna -Uniwersytet Śląski WRiT, Michał Centkowski - dziennikarz, Maciej Szczawiński red. Polskie Radio Katowice.
Uroczystość poprowadzi Pani prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz Dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, która ogłosi wyniki i wręczy nagrody laureatom KONKURSU.
KONKURS ŚLĄSKI SHAKESPEARE ma już swoją renomę. Znany jest w całym kraju. Prace są nadsyłane zarówno z całej Polski , a zdarza się, że i z zagranicy. Wyróżnienie w Konkursie ma dla laureatów ogromne znaczenie w procesie promowania, w procesie wydawniczym, czy też przy realizacji spektakli teatralnych nagrodzonych scenariuszy.
Goście i wszyscy obecni na Uroczystości będą mieli możliwość porozmawiania zarówno z członkami Kapituły jak i z laureatami Konkursu.

 fundacja1

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury