Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

fmtplakatRuszył nabór do III edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego "Śląski Shakespeare" Idea konkursu zrodziła się w 2011 r. podczas rozmów z pisarzami i poetami poszukującymi okazji, która sprzyjałaby możliwości zaprezentowania swoich dzieł przed szeroką publiką i zaistnienia na rynku wydawniczym. Konkurs ma na celu wsparcie i promocję młodych, utalentowanych literatów, a także kultywowanie sztuki słowa pisanego.

Wydarzenie co roku przyciąga piszących z całej Polski, dla wielu to pierwsza okazaja zaprezentowania swojej twórczości przed szeroką publiką. W zeszłym roku w jury zasiedli m.in. reżyserka Magdalena Piekorz oraz pisarz i poeta Feliks Netz. Na uczestników czekają nagrody oraz wyróżnienia. Najlepsze dzieła zostaną opublikowane, a zwycięski senariusz zrealizowany w formie filmowej lub teatralnej. Aby wziąć udział należy nadesłać utwór z danymi kontaktowymi na adres Fundacji (patrz regulamin) do 15 lutego 2014r. do godz. 23.59 (decyduje data stempla pocztowego). Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dokonanie opłaty w wysokości 30 PLN (jeden utwór) na rzecz obsługi konkursu. Każdy uczestnik może nadesłać nieograniczoną ilość prac. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali Finałowej. W Konkursie mogą wziąć udział autorzy tekstów z całej Polski tworzący w kategoriach:

  1.  Poezja: wiersze, poematy (itp.)
  2. Dramat: scenariusz teatralny i filmowy                                    

W nadesłanych na konkurs scenariuszach filmowych i teatralnych uderza bardzo silne odczucie współczesnej Polski. Młodzi wykształceni ludzie – bohaterowie utworów nagrodzonych i wyróżnionych – chcą żyć godnie, chcą spełniać  swoje marzenia, realizować plany i zamierzenia, i oto już na starcie doświadczają zmarginalizowania,  a nawet odrzucenia. Nie ma dla nich pracy – cóż tam dyplomy i znajomość  języków!  - nikomu nie są potrzebni! Stąd ich wściekłość, złość, furia – nie są pokornymi petentami – biją się o swoje racje, stawką jest nie tylko pensja i ubezpieczenie, ale ICH HONOR I GODNOŚĆ. Słychać w tych utworach głos pokolenia trzydziestolatków. Nie mówią: pozwólcie nam krzyczeć. Krzyczą, czując jak rośnie w nich BUNT - Feliks Netz

Nagrody w konkursie:

2000 zł za I Miejsce
1000 zł za II Miejsce
500 zł za III Miejsce


oraz nagrody rzeczowe, wyróżnienia i publikacje

 

fmtplakat

                                                        Projet plakatu: Rafał Chrześcijanek                                                

  Wspierają nas:

 

stopka2
Regulamin i dokumenty: