Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

Ogólnopolski Konkurs literacki „Śląski Shakespeare” powstał w wyniku rozmów z młodymi twórcami, którzy mają potrzebę wypowiedzi w postaci literackiej o tym jak widzą współczesną rzeczywistość. Niestety nie zawsze są należycie wynagradzani za swoją pracę i dorobek artystyczny. Literaci, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku artystycznym, nie mają potrafią przebić się ze swoimi pracami u wydawców, reżyserów teatralnych i w innych instytucjach kultury. Nasz konkurs ma to zmienić! Konkurs ma za zadanie dać szansę piszącej młodzieży zaistnienia w świecie literackim. Oferujemy najlepszym nie tylko wysokie nagrody pieniężne, które są należytą zapłatą za włożony trud pracy, ale też promujemy ich dzieła poprzez publikację w tomach poezji i organizację spektakli teatralnych na podstawie nadsyłanych prac.
 Inicjatywa zrodzona w głowie Prezes naszej fundacji, dr Anny Dobrowolskiej, została wcielona w życie w październiku 2011 r. i doczekała się już dwóch edycji. Mimo skromnych początków konkurs cały czas się rozwija i cieszy coraz większym zainteresowaniem uczestników z kraju i zagranicy. Rezultatem tego konkursu są odkryte niebanalne talenty literackie, doroczna uroczysta Gala Finałowa, wydawnictwa pokonkursowe oraz spektakle teatralne. 
Konkurs z pewnością doczeka się kolejnych edycji i mamy nadzieję, że zostanie wcielony na stałe w życie kulturalne Polski jako cykliczna inicjatywa.

JURORZY O KONKURSIE

FELIKS NETZ: W nadesłanych na konkurs scenariuszach filmowych i teatralnych uderza bardzo silne odczucie współczesnej Polski. Młodzi wykształceni ludzie – bohaterowie utworów nagrodzonych i wyróżnionych – chcą żyć godnie, chcą spełniać  swoje marzenia, realizować plany i zamierzenia, i oto już na starcie doświadczają zmarginalizowania,  a nawet odrzucenia. Nie ma dla nich pracy – cóż tam dyplomy i znajomość  języków!  - nikomu nie są potrzebni! Stąd ich wściekłość, złość, furia – nie są pokornymi petentami – biją się o swoje racje, stawką jest nie tylko pensja i ubezpieczenie, ale ICH HONOR I GODNOŚĆ. Słychać w tych utworach głos pokolenia trzydziestolatków. Nie mówią: pozwólcie nam krzyczeć. Krzyczą, czując jak rośnie w nich BUNT.

WSPIERAJĄ NAS

katowice

patronat

slaskie

 

swf

pie

monopol

asp

  

OSOBY PRYWATNE

 

dr Stefania Rzymełka 

dr Jan Rzymełka

prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz

Grzegorz Dobrowolski

Hieronim Niemczuk

WSPÓŁPRACA MEDIALNA

tvp

dz

 

radiom

pelniakultury