Przekaż 1%

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na cele statutowe Fundacji.

KTO NAS WSPIERA

LECH MAJEWSKI,
REŻYSER FILMOWY

światowej sławy reżyser pochodzący z Katowic. Jego filmy odznaczają się wielką oryginalnością, głębokim wnętrzem i precyzją ujęcia tematu. Ostatnim jego wielkim dziełem jest popularny już w świecie film „Młyn i Krzyż” wg obrazu Pietera Bruegela.

 

PROF. JAN MALICKI

wybitny polonista i filantrop, wielokrotnie odznaczony, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1991 roku Jan Malicki jest dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako inwestor doprowadził do wybudowania i otwarcia 24 X 1998 roku nowego gmachu, jednego z najnowocześniejszych w Europie, jak oceniali go specjaliści z całego świata. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy prawie 2,3 mln woluminów.

STYPENDIA

Do fundacji wpłynęły prośby o wsparcie finansowe stypendystów, którzy wygrali staże w renomowanych uczelniach zagranicznych. Fundacja zamierza wspomóc wybrane osoby w miarę swoich możliwości.

WIĘCEJ

PATRON FUNDACJI


Profesor Zwyczajny dr hab. Piotr Dobrowolski po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, przyjął propozycję Dyrektora Instytutu Śląskiego w Katowicach zatrudnienia go w Instytucie w Pracowni Niemcoznawczej, co miało ogromny wpływ na jego zainteresowania naukowe problematykę niemiecką. 

WIĘCEJ

Fundacja powstała w maju 2010 roku jako jedna z fundacji zajmujących się wspieraniem rozwoju intelektualnego młodych utalentowanych ludzi. Założycielem fundacji jest Grzegorz Dobrowolski, syn naszego Patrona – prof. Piotra Dobrowolskiego. Celem założenia naszej fundacji jest pomoc i wspieranie młodych twórców w realizacji podejmowanych przez nich projektów badawczych i artystycznych. Wyróżniające się dzieła twórcze naszych beneficjentów będą nagradzane poprzez promocje, upowszechnienie i wdrażanie projektów. W tym celu fundacja organizuje konkursy, przeglądy, spektakle, koncerty, warsztaty, wernisaże i tym podobne wydarzenia kulturalne. W dniu 31 października 2012r. Fundacja uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego. Fundację wspomagają w realizacji celów firmy, instytucje i osoby prywatne. Dotychczasowa działalność sprawiła iż wiele młodych twórców w ramach jej działań statutowych zostało wspartych i wypromowanych. W wyniku tego fundacja w pewnym stopniu zyskała na popularności w obszarze całego kraju, o czym świadczą nadsyłane propozycje, zapytania i prośby od młodych i utalentowanych twórców z terenu całej Polski. Fundacja ma szerokie zaplecze pomocników, w tym władz samorządowych, instytucji kulturalnych, naukowych, biznesowych i osób prywatnych.